data: 18.07.2018 imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta

Wszystkie wizyty:brak danych

XX Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Marii Konopnickiej
opublikowano: 2018-04-16 07:43:18

12 kwietnia 2018 r. do Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Teresinie zjechali się recytatorzy z trzynastu szkół podstawowych z terenu powiatu chełmskiego, aby uczestniczyć w XX Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Marii Konopnickiej.
W konkursie wzięło udział 38 uczniów. Młodych recytatorów oceniało profesjonalne jury, w skład którego weszli aktorzy Teatru Ziemi Chełmskiej, Barbara Szarwiło oraz Sławoj Czarnota, a także od lat związany z konkursem nauczyciel, poeta Jarosław Smalej. Uczestnicy wystąpili przed jury, a także przed licznie zgromadzoną publicznością, co dla wielu osób było dużym przeżyciem.

Uczestnicy recytowali wiersz lub fragment prozy Konopnickiej. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji, komisja konkursowa przyznała następujące nagrody oraz wyróżnienia:

W kategorii klas I-III:
I miejsce – Zuzanna Biziorek, SP w Sielcu
II miejsce – Oliwia Jurczuk, SP w Białopolu
III miejsce – Krzysztof Gągoł , SP w Białopolu
Wyróżnienie – Martyna Rudzka, SP w Teresinie

W kategorii klas IV-V:
I miejsce ex aequo– Julian Jasiuk, Ilona Sołdaczuk, SP w Wojsławicach Kolonii
II miejsce – Patrycja Cichocka, SP w Rakołupach
Wyróżnienia: Michalina Jonaszek, SP w Sielcu, Wiktoria Dzieńkowska, SP w Stawie, Klaudia Czyż, SP w Żółtancach, Karina Nowak, SP w Żółtańcach, Jakub Krawiec, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dorohusku.

W kategorii klas VI-VII:
I miejsce – Pola Kunka, SP w Żółtańcach
II miejsce – Kacper Krasnowski, SP w Białopolu
III miejsce – Krystian Pieczykolan, SP w Teresinie

Wyróżnienia: Kacper Krzywanowski, SP w Żółtańcach, Alan Cieślik, SP w Żmudzi
Laureaci wygrali nagrody książkowe oraz puchary, dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki za udział, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach.

Konkurs co roku cieszy się dużą popularnością, a utwory Marii Konopnickiej, mimo że nie są „zbyt nowoczesne”, trafiają w samo serce i utrzymują naszą tożsamość. Wszak w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i nie sposób nie przytoczyć słów „Roty”, hymnu zniewolonych Polaków, którzy tak bardzo pragnęli wolności: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy…”