polski angielski ukraiński
Zmień rozmiar czcionki: A A A
Szlak kredą pisany
date: 05.07.2020 name-day: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

E-postcards

See the photo gallery: Slide Show: E-Pocztowka

Statystyki

Unikalne wizyty:brak danych

Wszystkie wizyty:brak danych

Użytkownicy online:brak danych

Polecamy

published: 2017-10-01

Świąteczna choinka. Naturalnie!

published: 2012-12-10

BĄDŹ „EKO” NA ŚWIĘTA 
zapraszamy do udziału w akcji
„Świąteczna choinka. Naturalnie!”

Święta z ekologicznej perspektywy

Święta tuż, tuż... Drzewko, które pojawi się wkrótce w domach, biurach, szkołach to element naszej tradycji, ale także część przyrody. Zanim wybierzemy choinkę, warto zastanowić się nad bożonarodzeniowym drzewkiem z ekologicznej perspektywy.

Jaką choinkę wybrać?
Jaką choinkę wybrać? Sztuczną czy żywą? Jeśli żywą, to jaką, ciętą czy z korzeniami? W ramach kampanii „Świąteczna choinka. Naturalnie!” podpowiemy jak być „eko” na święta.

Sztuczne drzewko
Sztuczne drzewko jest nieekologiczne. Co prawda nie odpadają z niego igły i można z niego korzystać przez kilka sezonów, to jednak ich produkcja i utylizacja ma negatywny wpływ na środowisko. Po pierwsze, produkcja sztucznych choinek wiąże się ze zużyciem dużej ilości energii oraz emisją szkodliwych gazów. Po drugie, po pewnym czasie staje się kłopotliwym odpadem. Rozkład sztucznego drzewka trwa setki lat! Jeśli zaś zostanie spalone, do atmosfery dostaną się nieprzyjazne dla ekosystemów pyły i gazy. Po trzecie, choinka z PCV nie zapewni nam pięknego, naturalnego wyglądu i zapachu.

Naturalne drzewko
W przypadku żywych choinek można mówić o pewnej odnawialności. W plantacjach, które zajmują się „produkowaniem” i sprzedawaniem bożonarodzeniowych drzewek na miejsce każdego, ściętego iglaka sadzi się nowy. Kupując naturalną choinkę trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz – z jakiego źródła pochodzi. Przed Bożym Narodzeniem zdarza się wiele kradzieży jodeł, sosen czy świerków z lasów państwowych i prywatnych. W tych miejscach wycinki mogą dokonywać tylko osoby do niej uprawnione, które wiedzą, jakie drzewa można, a nawet trzeba, wyciąć. Większość choinek pochodzi z plantacji zakładanych na terenach otwartych lub w lasach, gdzie pod liniami energetycznymi wysokie drzewa nie mogą rosnąć, a także na gruntach prywatnych, nie przydatnych w gospodarce rolnej. Pamiętajmy aby odpowiedzialny zakup żywego drzewka poprzedzić sprawdzeniem, czy pochodzi ono z plantacji lub czy sprzedający naturalne choinki posiada potwierdzającą legalność ich pochodzenia oraz zezwolenie miejscowego samorządu na ich sprzedaż. Naturalną choinkę można po świętach posadzić w przydomowym ogródku a wyrzucona na śmietnik ulega szybkiemu rozkładowi, co powoduje, że biomasa wraca do przyrody. Drzewko kilkuletniego wzrostu pełni funkcję pochłaniacza szkodliwego dwutlenku węgla i zarazem jest fabryką tlenu, a po wycięciu korzenie świerku wzbogacają glebę w próchnicę.

Choinka w doniczce
Alternatywnym rozwiązaniem i posiadającym najwięcej zalet jest zakup drzewka w doniczce, a następnie jego dalsza uprawa. Po świętach choinkę można wystawić na zewnątrz, bądź do piwnicy, pielęgnować do wiosny, a potem posadzić w ogródku. Choć jest to wersja dla wytrwałych, to efekt w postaci własnego lasu oraz korzyści dla środowiska są niezaprzeczalne.

Pielęgnacja żywej choinki
Aby drzewko cięte bądź w doniczce jak najdłużej zdobiło dom lub biuro, nie należy go kupować zbyt wcześnie. Kiedy już trafi do pomieszczenia należy zadbać o właściwą temperaturę i odpowiednią ilość wody. Zbyt wysoka temperatura powoduje szybkie opadanie igieł, dlatego nie należy stawiać choinek w ciepłych pomieszczeniach i blisko źródeł ciepła. Cięte drzewko umieśćmy w stojaku z wodą, a w przypadku choinki w doniczce zadbajmy o odpowiednią wilgotność podłoża.

„Świąteczna choinka. Naturalnie” 
Alternatywnym rozwiązaniem i posiadającym najwięcej zalet jest zakup drzewka w doniczce, a następnie jego dalsza uprawa. Po świętach choinkę można wystawić na zewnątrz, bądź do piwnicy, pielęgnować do wiosny, a potem posadzić w ogródku. Choć jest to wersja dla wytrwałych, to efekty w postaci własnego lasu oraz korzyści dla środowiska są niezaprzeczalne. Dlatego też w dniach 7-20 grudnia 2017 r. odbędzie akcja „Świąteczna choinka. Naturalnie!” pod patronatem Starosty Chełmskiego Piotra Deniszczuka.
Codziennie w tych dniach na koncie powiatu chełmskiego na portalu społecznościowym Facebook przeprowadzony zostanie konkurs – wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie, a sześć osób każdego dnia może wygrać choinkę w doniczce ufundowaną przez Starostę.

Szczegóły w Regulaminie