polski angielski ukraiński
Zmień rozmiar czcionki: A A A
Szlak kredą pisany
date: 05.07.2020 name-day: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

E-postcards

See the photo gallery: Slide Show: E-Pocztowka

Statystyki

Unikalne wizyty:brak danych

Wszystkie wizyty:brak danych

Użytkownicy online:brak danych

Polecamy

published: 2017-10-01

W krainie przyrody

published: 2012-04-12

Dzika przyroda, czyste powietrze i liczne tereny objęte ochroną to główne atuty powiatu chełmskiego. Niemal połowa powierzchni powiatu to obszary chronione, m.in. Strzelecki Park Krajobrazowy ze świetlistymi dąbrowami i malowniczymi łąkami oraz Chełmski Park Krajobrazowy z unikatowymi w skali kraju i Europy torfowiskami węglanowymi, które są ostoją rzadkich gatunków ptaków i roślin. Spotkać tu można wodniczkę, niewielkiego ptaka zagrożonego wyginięciem w skali globalnej. Torfowiska są jednym z nielicznych miejsc, gdzie występuje ostoja tego gatunku.

Na terenie powiatu znajduje się również wiele pomników przyrody. Wśród nich jest jeden z najstarszych i największych w Polsce dąb szypułkowy „Bolko” w Hniszowie.

Ziemia chełmska to nie tylko malownicze krajobrazy, osobliwości przyrodnicze, ale również obiekty historyczne i miejscowości mówiące o wielowiekowym współistnieniu różnych wyznań oraz tradycjach związanych z rzemiosłem ludowym. Są to miejsca, gdzie natura i bogactwo kulturowe przenikają się i uzupełniają, sprawiając, że zapamiętuje się je na całe życie.

Poznanie różnorodności ekosystemów, gatunków zwierząt oraz osobliwości florystycznych powiatu chełmskiego umożliwiają wytyczone trasy Szlaku Kredą Pisanego. Podróżowanie odsłonami Szlaku: czerwoną, zieloną i niebieską to sposób na niezapomniany kontakt z naturą.

Zapraszamy do krainy przyrody.